Uluslararası Adalet Divanı ‘İsrail’ kararını açıkladı: Refah için ek tedbirler alındı

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), bugün Güney Afrika’nın İsrail aleyhine talep ettiği “ek geçici tedbirlerin belirtilmesi ve davadaki önceki geçici tedbirlerin değiştirilmesi” başvurusunda kararını açıkladı. UAD, Refah’taki insani durumun son mahkeme kararından bu yana “daha da kötüleştiğini” vurgulayıp Filistin halkına yönelik acil riski gerekçe göstererek İsrail’in Gazze’nin Refah kentine yönelik askeri saldırısını derhal durdurmasına karar verdi. UAD ayrıca İsrail’e bir ay içerisinde alınan tedbirlere ilişkin bir rapor sunması gerektiğini bildirdi.

UAD’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

– İsrail, Gazze’de çok fazla insanın ölümüne neden oldu.

– İsrail’in saldırıları nedeniyle 18 Mayıs itibarıyla BM verilerine göre Refah’ta 800 bin sivil yerinden edilmiştir.

– Refah’taki durum artık insani felaket olarak sınırlandırılmıştır.

– İsrail Refah’ı haftalarca bombaladı, altyapı yok olmak üzere. İsrail sorumluluklarını yerine getirmeli. Aldığı önlemler yetersiz durumda.

“İsrail saldırılarına derhal son vermelidir”

– Mahkeme 28 mart tarihindeki tedbir kararında değişiklik kararı yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu nedenle yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğuna karar verilmiştir

– İsrail sivillere zarar verecek saldırılarına derhal son vermelidir.

– İsrail Soykırımı Önleme Anlaşması çerçevesinde kanıtların korunması için etkin tedbirler alıp Gazze Şeridi’ne her türlü soruşturma ekibinin girişine engel olmamalıdır.

– İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’na rapor sunmalı.

– İsrail, (Gazze’de) acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir