‘Borçları başkanlar ödesin’

CHP, kamuoyunda günlerdir tartışılan milyarlarca liralık belediye borçlarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması amacıyla TBMM Başkanlığı’na önerge sundu. Önergede oluşan kamu zararının belediye başkanları ve belediye yöneticilerine rücu edilmesi gerektiği kaydedildi. CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ve bir grup milletvekili belediyelerde çarçur edilen, yandaşlara aktarılan, kişisel servete dönüştürülen her kuruşun hesabının sorulması, gerekli araştırmaların yapılarak sorunun kaynağının belirlenmesi, çözüm önerilerinin tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep etti. TBMM’yi göreve çağıran Tanal, görüşlerini şöyle dile getirdi:

‘HALKIN PARASI ÇARÇUR EDİLMİŞ’

“Cumhur İttifakı çatısı altındaki AKP, MHP ve kayyumlardan devralınan il ve ilçe belediyelerinin borç yükü, halkın parasının nasıl çarçur edildiğini gözler önüne sermektedir. Nüfusu 100 bini bile bulmayan birçok ilçe belediyesinin dahi geride milyonlarca lirayı bulan borç bıraktığı görülmektedir. Kimi il ve ilçelerde kişi başına düşen borç miktarı 10 bin lirayı aşmaktadır. Belediyelerin borç bataklığına sürüklenmesi, kaynakların yanlış kullanımı, vatandaşlara kaliteli hizmet için harcanması gereken paraların amaç dışı değerlendirilmesi, belediyelerin toplamda ne kadar borcu olduğu ve bu borçların hangi kalemlerden oluştuğu konusunda TBMM üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.”

YAPANIN YANINA KALMASIN

 Tanal sözlerini “Ülkemizde ‘Her yapılanın, yapanın yanına kâr kaldığı’ anlayışının değişmesi gerekmektedir. Bu sebeple belediyeleri zarara uğratan belediye başkanları ve belediye yöneticilerine, oluşan kamu zararının rücu edilmesi, ertelenmeyecek, elzem bir durumdur.” diye bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir